Запрошуємо вас полинути у часи сивої давнини, набратись живильної сили, енергетики народного духу, пригадати звичаї, традиції, обряди, якими багата наша національна культура. У народознавчій світлиці прадавнє віко підіймаєм, мов у старовинну казку потрапляєм. Тут проходять заняття, народознавчі виховні заходи, родинні свята, зустрічі з цікавими людьми, вечорниці, виставки, екскурсії. Адже світлиця завжди привітно зустрічає гостей.
Це дає можливість педагогічному колективу Орв’яницького НВК використовувати матеріали музею в освітньому процесі. Світлиця для людини стала всім: і родинним лагідним затишком, і Батьківщиною. Вже оновився світ, повиростали будинки, вілли,а ми вирішили утворити нашу світлицю, якою вона була кілька століть тому назад. Музей займає окрему кімнату і відкритий постійно. У музеї відтворений затишок української хати. Пізнання здійснюється шляхом накопичення чуттєвих вражень від оточуючих дитини речей.
Центральним експонатом є українська піч, яка розмальована петриківським розписом, біля печі стоїть хатнє начиння, а у миснику - горнятка, глечики, горщики, миски, полумиски, гладущики, тикви, барильця, куманці та інший декоративний посуд. а священним місцем у хаті є покуть з образами, божником (рушником) та різними предметами святості.
Висить український одяг, а неподалік лава, застелена білим домотканим рядном В хаті є колиска з ляльками – мотанками; виставка вишитих рушників; картини; прялки, великі і малі гребні; мичка; веретено; терниця; скриня; дерев'яні ночви, рубель та качалка для повного догляду за українським одягом та різний побутовий ремарент. На полицях зберігаються експонати, які належали нашим прадідам і дідам.
Народознавча світлиця як скарбниця освітніх і педагогічних надбань є провідним пошуковим, методичним, науково-дослідним та пропагандистським центром у нашому закладі. Хто б що не говорив, а з рідної хати - з цієї Берегині одвічної - починається Батьківщина, Україна. Погодьмося, що наші предки були таки мудрими, влаштовуючи й обладнуючи своє житло так, щоб кожна річ у ньому була придатною для вжитку й милувала око своєю красою.
І коли ми нині взялися жити по-новому - живімо, але ні в якому разі не відкидаймо унікального в народній традиції. І пам'ятаймо слова О.Кобилянської: «Згадуйте предків ваших, щоб історія перед вами не згасла, і золоті нитки не губіть».